Pastorační rada farnosti

SLOŽENÍ PASTORAČNÍ RADY (volební období duben 04/2021 - 04/2024):

P. Stanisław Góra

farář, předseda pastorační rady

P. Mgr. Petr Šleich

farní vikář

P. Mgr. Jakub Žákavec, Ph.D., MBA

farní vikář exc.

Dr. Theol. Petr Křížek

místopředseda pastorační rady

Mgr. Ing. arch. Prokop Jirsa

Mgr. Lenka Kapsová

Ing. Martin Koníček

PhDr. Jana Šilhavá

Mgr. Věra Běhalová

Ing. JUDr. Jakub Hradec

Ing. Jiří Šárka

Marie Toepferová

jmenovaný člen

K čemu je pastorační rada?

II. vatikánský koncil a také biskupský synod v r. 1987 zdůraznil úlohu laiků v životě církve. I za život místní církevní obce nesou odpovědnost všichni, kteří ji vytvářejí, tj. jak laici, tak řeholníci a kněží. Všichni pracují na téže vinici Boží a měli by tedy spolupracovat ve všech oblastech. Každý ať slouží druhým tím darem milosti, který přijal; tak budete dobrými správci milosti Boží v její rozmanitosti. (1 Petr 4,10) Tyto rozdílné služby v církevní oblasti je třeba koordinovat. Proto kodex církevního práva v can. 636 doporučuje vytvoření pastorační rady ve farnosti.

Co je úkolem pastorační rady?

• být oporou duchovnímu správci farnosti
  • stát se ve farnosti i v obci kvasem evangelia (povzbuzovat k dobrým aktivitám, informovat, koordinovat, být příkladem obětavosti, být v kontaktu se správou obce, jinověrci, společenskými organizacemi)

Kdo tvoří pastorační radu farnosti?

• duchovní správce farnosti – je vždy předsedou PRF
  • ostatní duchovní ve farnosti (kněží, jáhni)
  • po jednom zástupci řeholních společenství, katolických organizací a hnutí působících ve farnosti
  • přiměřený počet členů PRF je vhodným způsobem volen farníky, další členy jmenuje farář popřípadě administrátor farnosti dle vlastního uvážení