06.06.2020, kategorie: Aktuality

Krátké slovo faráře k obnovení mariánského sloupu na Staroměstském náměstí

Milí farníci,

mnozí z nás jsme s velikou radostí sledovali 4. června stěžejní okamžik obnovení mariánského sloupu na Staroměstském náměstí, a to umístění sochy Panny Marie. Zmenšená kopie této sochy je také součástí presbytáře našeho kostela, úlomek z původního sloupu máme umístěn v kapli. Kdo zná příběh obnovy sloupu i sochaře Petra Váňu, ví, že se rozhodně nejedná o akt triumfalismu nebo náboženské nesnášenlivosti. Ale na prvním místě o projev nápravy více jak sto let starého rouhačského vandalismu a vyjádření vztahu a poděkování Matce Boží.

Nicméně chci, aby jasně zaznělo následující. Pokud patříte k odpůrcům obnovy sloupu, není důvod, abyste si připadali „méně“ katolíky. Vždyť otázka zda měl být sloup obnoven, nebo neměl, není otázkou věroučnou, dokonce nesouhlas nemusí ještě znamenat, že nejste mariánští ctitelé.

Vyprošuji vám všem na přímluvu patronky našeho chrámu a farnosti vše dobré a přeji určitě brzy pěknou vycházku na Staroměstské náměstí!  pater Jiří